اهم وظایف و مأموریت های سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی

1- ساماندهی صنوف و مشاغل مزاحم شهری با رویکرد انتقال،جابجایی،سامان بخشی،تغییرفعالیت و نوسازی مشاغل با توجه به ویژگی های محلی و استفاده از ابزارهای تشویقی و بازدارنده موثر با همکاری اصناف و اتحادیه های صنفی
2- مدیریت ایجاد،توسعه،بهره برداری و نگهداری میادین مرکزی میوه و تره بار و نظارت بر عملکرد آنها با همکاری دستگاه ها و نهادهای ذیربط.
3- مدیریت ایجاد،توسعه،بهره برداری و نگهداری میدان ها و بازارهای ثابت و محله ای عرضه محصولات و فرآورده های کشاورزی،دامی،طیور و آبزیان و نظارت بر عملکرد آنها.
4- انجام وظایف دبیرخانه ساماندهی مشاغل،صنوف و فعالیت های شهری از قبیل نظارت بر فعالیت عوامل اجرایی،تشکیل پرونده،رسیدگی به اعتراض صاحبان مشاغل به نظریه شهرداری و اجرا به کمیسیون مربوطه.
5- مدیریت تهیه و اجرای طرح های موضوعی و موضعی ساماندهی مشاغل شهری در چارچوب طرح های جامع و تفضیلی شهری.
6- مدیریت ایجاد توسعه تأسیسات و صنایع تبدیلی و تکمیلی لازم بمنظور نگهداری،ذخیره سازی،درجه بندی،بسته بندی،فرآوری یا توزیع محصولات و فرآورده های کشاورزی،دامی،طیور و آبزیان و نظارت بر آنها.
7- مدیریت ایجاد و بهره برداری از بازارچه های محلی موقت برای عرضه تولیدات و محصولات صاحبان مشاغل خانگی،ساماندهی دستفروشان و فروشندگان و اهداء کنندگان کالاهای دست دوم.
8- اتخاذ تمهیدات لازم برای تسهیل استفاده شهروندان از مهارتهای فنی و تخصصی کارگران موقت و فصلی دارای مجوز از مراجع ذی صلاح.
9- ایجاد سامانه آمار،اطلاعات و پایش مربوط به میادین و بازارهای میوه و تره بار و ارتباط با مرکز ذی ربط.
10- رعایت استانداردها،ضوابط و مقررات ایمنی،بهداشت و محیط زیست در حوزه فعالیت.
11- توسعه و استفاده از ظرفیت واقفین،خیرین،تشکل های تخصصی و حرفه ای، شرکت های تعاونی و خصوصی با رویکرد خرید خدمات، مشارکت و واگذاری مدیریت واحدهای تحت مالکیت شهرداری به آنها.
12- تعیین تکلیف و ساماندهی کشتارگاه هاب تحت مالکیت شهرداری بر اساس برنامه جامع ساماندهی بهداشتی کشتارگاه های دام کشور و ایجاد مراکز موقت عرضه بهداشتی دام در ایام و مناسبت های خاص با همکاری دستگاها و نهادهای ذیربط.
13- آموزش شهروندی و ارتقاء آگاهی های عمومی در زمینه ساماندهی مشاغل شهری، اصلاح الگوهای خرید،نگهداری و مصرف محصولات و فرآورده های کشاورزی و بسترسازی لازم بمنظور جلب مشارکت های عمومی با استفاده ظرفیت شورای اسلامی شهر.
14- ارائه خدمات و مشاوره تخصصی به سایر شهرداریها،دهیاریها،شهروندان،ارگانها،سازمان ها،نهادها،نیروهای نظامی و انتظامی درخصوص ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی با اخذ تعرفه بهاء تمام شده خدمات.

 
تاریخچه سازمان

سازمان ميادين فرآورده های کشاورزی و ساماندهی مشاغل شهری شهرداري اهواز بمنظور ايجاد تسهيلات لازم در امر تهيه و توزيع ميوه و تره بار بعنوان يكي از سازمان های تابعه شهرداري اهواز تشكيل و بر اساس مفاد ماده 84 قانون شهرداري و بند 15 ماده 71 قانون تشكيلات وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/75 تأسيس گرديد و عملاً در سال 78 فعاليت خود را آغاز نموده كه داراي شخصيت حقوقي مستقل بوده و مطابق مفاد اساسنامه و قانون اصلاح ماده واحده قانون نحوه واگذاري اماكن و ميادين و غرفه توزيع ميوه و تره بار مصوب سال 58 و قانون اصلاحي آن مصوب 20/5/72 مجلس شوراي اسلامي و آيين نامه اجرايي مربوط مصوب 1/11/74 هيئت وزيران طبق اصول بازرگاني و بصورت خود گردان و خود كفا اداره مي شود .

 

 
اهداف و برنامه ها

اهداف سازمان :

1.  ايجاد تسهيلات لازم در امر تهيه و توزيع ميوه و تره بار و فرآورده هاي كشاورزي در جهت حمايت از توليد كنندگان.

2.  احداث ميدان مركزي ميوه و تره بار و مطالعه و بررسي درمورد ايجاد صنايع و تأسيسات جنبي ميدان مركزي.

3. ايجاد سردخانه ها و انبارها در محلهاي مناسب پس از كسب مجوز با مشاركت بخشهاي دولتي ، تعاوني و خصوصي.

4. ايجاد توسعه بازارهاي روز ميوه و تره بار بمنظور دسترسي آسان مصرف كنندگان در نقاط مختلف شهري.

5. تعيين سياستهاي كلي در جهت اداره ميادين احداثي و كنترل عرضه كالا و خدمات به قيمت مناسب براي مصرف كنندگان.

6. حفظ و نگهداري و تعمير ساختماني.

7. ساماندهی مشاغل شهری از طریق ایجاد و اداره میدان های عمومی به منظور فراهم نمودن امکانات دسترسی سریع تر مردم به نیازمندی ها و مایحتاج عمومی نظیر میدان ارزاق، میدان میوه و تره بار، میدان فروش اتوموبیل، میدان فروش دام و نیز مشاغلی که در اجرای بند 20 ماده 55 قانون شهرداری انجام می گیرد به عهده دارد..